Inloggen

Wachtwoord vergeten?


Heb je nog geen account?
Maak er dan een aan
Mijn favorieten
Er zijn nog geen favorieten toevoegd

AFM bespreekt innovatieve toegang tot advies met sector | December

06 december 2017

Terug
AFM bespreekt innovatieve toegang tot advies met sector
6 december 2017
Nieuws
Roboadvies is laagdrempelig en biedt kansen voor consistente advisering van hoge kwaliteit. Wel is de verwachting dat bepaalde groepen consumenten liever een fysieke adviseur hebben. Dat is ook de verwachting van de aanwezigen bij de eerste AFM ?ronde tafel? over innovatie en de toegankelijkheid van advies.
Roboadvies
Op vrijdag 24 november organiseerde de Autoriteit Financiële Markten (AFM) een ronde tafel met een afvaardiging van innovatieve banken, verzekeraars en tussenpersonen. De hoofdvraag was: kan innovatie de toegankelijkheid van advies vergroten, bijvoorbeeld in termen van lagere kosten en laagdrempeligheid? Na de aftrap van Karina Raaijmakers (hoofd Toezicht Verzekeren en Pensioenen), discussieerden de deelnemers aan de hand van stellingen over roboadvies, waarbij een computer bijvoorbeeld het volledige hypotheekadvies geeft. De consensus was dat door roboadvies als nieuw kanaal naast de fysieke adviseur, de toegankelijkheid van advies zal toenemen. Klanten kunnen kiezen welk advieskanaal hun voorkeur heeft.
Contact met een adviseur
Over de kwaliteitskansen waren de deelnemers het eens: goed geprogrameerd roboadvies kan consistente adviezen geven van hoge kwaliteit. De meningen liepen wel uiteen over de vraag of klanten behoefte houden aan de empathie van een mens. Enerzijds werd gewezen op de behoefte aan menselijk contact met een adviseur bij impactvolle financiële beslissingen. Anderzijds werd benoemd dat mensen kunnen wennen aan roboadvies en dat jongere generaties al niet beter weten dan zaken online te regelen. Verder zagen de aanwezigen in de nabije toekomst vooral kansen op het vlak van productadvies. Men stelde dat de complexiteit van integraal advies nog lastig te digitaliseren is.
InnovationHub
Tot slot vroeg AFM de aanwezigen om tips rondom omtrent innovatie en toegankelijkheid. Men adviseerde onder andere om de op de ?oude wereld? gebaseerde wet- en regelgeving niet te rigide toe te passen op nieuwe initiatieven. Ook werd gevraagd om de deur verder open te zetten voor innovatieve ideeën en experimenten. De AFM wees in dat kader op de al bestaande mogelijkheden van de InnovationHub.
De AFM blijft in gesprek over de toegang tot advies en innovatie en gaat vaker een ronde tafel organiseren. Heeft u hier specifieke gedachten over, dan kunt u deze delen via '(rondetafelinnovatie@afm.nl)'.
De AFM maakt zich sterk voor eerlijke en transparante financiële markten.

Als onafhankelijke gedragstoezichthouder dragen wij bij aan duurzaam financieel welzijn in Nederland.
Meer informatie
Gerelateerd nieuws
AFM verwacht van marktpartijen dat zij per 3 januari 2018 aan MiFID II voldoen
29 november 2017
Nieuws
AFM pleit voor provisietransparantie schadeverzekeringen in consultatiereactie IDD
17 november 2017
Nieuws
Herinnering oproep systeemtest transactierapportage MiFID II
16 november 2017
Nieuws
EC en SEC maken afspraak over cross border research
14 november 2017
Internationaal
AFM Klantbelang Dashboard: verbeteringen noodzakelijk voor verantwoorde kredietverlening
9 november 2017
Nieuws
AFM Klantbelang Dashboard hypotheken: succesvol beheer vergt doorlopende aandacht
9 november 2017
Nieuws
Is uw Dienstverleningsdocument nog actueel?
19 oktober 2017
Nieuws
Hou tijdig rekening met de nieuwe leennormen voor hypotheek
16 oktober 2017
Nieuws
Stichting toetsing verzekeraars toetst AFM-thema?s klantbelang
13 oktober 2017
Nieuws
AFM legt R.S. Tewarie Financiële Diensten last onder dwangsom op
2 oktober 2017
Maatregel
Europese Commissie publiceert laatste IDD-regelgeving
25 september 2017
Internationaal
Abonneer op onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van ons nieuws
Veelgestelde vragen
Wij handelen altijd al in het belang van de klant. Een beheerst beloningsbeleid is bij ons niet nodig. Is dat juist?
Dit is onjuist. De Wft verplicht iedere financiële onderneming tot het opstellen van een schriftelijk beheerst beloningsbeleid. Het uitvoeren van een risicoanalyse en het nemen van passende beheersmaatregelen vormen daar een onderdeel van. Ook moet het beloningsbeleid openbaar gemaakt worden.
Stuur deze vraag door
Ik ben een DGA, adviseur en/of bemiddelaar zonder personeel. Welke beheerst beloningsbeleid-regels gelden voor mij?
Wanneer u geen personeel in loondienst heeft, en u ook als bestuurder van uw onderneming niet in loondienst bent, bent u niet verplicht een beloningsbeleid op te stellen. Een beheerst beloningsbeleid veronderstelt namelijk dat u de mogelijkheid heeft om personen - werkzaam onder uw verantwoordelijkheid - door middel van beloningen prikkels te geven die een negatieve invloed (kunnen) hebben op de wijze waarop klanten worden behandeld. Wanneer u alleen werkt, is dit niet het geval.
Stuur deze vraag door
Voor wie gelden de regels over beheerst beloningsbeleid?
De regels over een beheerst beloningsbeleid gelden voor alle natuurlijke personen die werkzaamheden verrichten voor of onder verantwoordelijkheid van een financiële onderneming met zetel in Nederland. Het gaat dus niet alleen om medewerkers met een dienstbetrekking, maar ook om alle personen die onder verantwoordelijkheid van de financiële onderneming werken, zoals ingehuurde uitzendkrachten.
Daarnaast maakt het niet uit welke functies die personen vervullen. Alle functies in een organisatie vallen onder de reikwijdte van de wet. De wet is dus niet beperkt tot de functies waarin personen zich daadwerkelijk bezighouden met het verlenen van financiële diensten. Ook voor bijvoorbeeld secretaresses of medewerkers van een ICT-afdeling geldt de verplichting een beheerst beloningsbeleid op te stellen en te voeren.
Wanneer een financiële onderneming deel uitmaakt van een groep, kan het zo zijn dat de regels ook van toepassing zijn op de groep van ondernemingen waarbinnen de onderneming zich bevindt of op eventuele dochterondernemingen.
Zie ook De Wbfo introduceert 'groepstoezicht'. Wat betekent dit?
Stuur deze vraag door
Er zijn nieuwe regels voor beloningen in werking getreden. Per wanneer moet ik aan de regels voldoen?
De Wet beloningsbeleid financiële ondernemingen is op 7 februari 2015 in werking getreden en heeft diverse Wft-artikelen gewijzigd. Voor een aantal normen zoals het bonusplafond geldt een overgangstermijn ten aanzien van bestaande contracten en afspraken. Deze overgangstermijn houdt in dat financiële ondernemingen tot 1 januari 2016 de tijd hebben om de bestaande variabele beloning van medewerkers die voor 1 januari 2015 in dienst zijn getreden aan te passen aan het bonusplafond. Voor andere normen, zoals de bestaande verplichting tot het voeren van een beheerst beloningsbeleid, bestaat geen overgangstermijn. Aan deze eisen moeten ondernemingen al voldoen.
Stuur deze vraag door
Naar alle veelgestelde vragen
Informatie delen

Delen via:
deel